Avukat İnisiyafinden İstanbul Barosu Açıklamasına Destek

0
566

Basında yer alan açıklamalarına göre AKP Sözcüsü Ömer Çelik; Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da seçimlerin yenilenebileceği yönündeki sözlerinin ardından İstanbul Barosunun yaptığı açıklamaya tepki göstermiştir.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik;  “Esasında hukuku temsil etmesi gereken İstanbul Barosu bugün bir açıklama yaparak kendi kendine İstanbul seçimlerinin sonuçlarını ilan ediyor ve herkesi buna uymaya davet ediyor. Baro, parti değildir. YSK’nın yetkilerini kullanma gibi bir tutum içerisine giremez. Baro’nun kıymetli üyelerine de haksızlık yapan bir açıklamadır. Enteresan olan bir şey de var. CHP’nin İstanbul adayının son birkaç gündür kullandığı argümanların aynısı Baro tarafından dile getiriliyor. CHP adayının konuşma metinlerini Barodaki bu açıklamayı yapanlar mı yazıyor? Bu kurum, kendisinin parti olmadığını, kendisinin hukuk kurumu olduğunu bir kez daha hatırlamalıdır.”

İstanbul Barosu tarafından 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Yönetim Seçimleri ve İstanbul’daki sonuçlar bakımından 8 Mart 2019’da “Sorun Bir Mazbatanın Verilip Verilmemesini Aşmıştır” açıklamasıyla yerel seçimlerin giderek demokratik niteliğinden uzaklaştırılan bir yeni aşamaya vardırıldığına işaret etmiş, 31 Mart günü büyük bir olgunlukla ortaya konulan “irade belirlemesine” gölge düşürmeye yönelik çabalar olarak değerlendirmiştir. İstanbul Barosu “yargıyı etkileme gücüne” sahip bulunanları sorumluluk ve görev bilinciyle hareket etmeye davet etmiştir.

İstanbul Barosu, bir hukuk kurumu olarak bu denli toplumu ilgilendiren seçimler hakkında görüşünü ifade etmiştir.

Kazanan ve kaybeden apaçık ortadadır. Bu gerçeği kabul edenlerle etmeyenler arasındaki yargıyı etkilemeye yönelik olsun veya olmasın siyasi tartışmalar, hukuka aykırı yorum ve tutarsız eleştiriler, hukuku ve adaleti temsil eden İstanbul Barosu’nun ve avukatların gündemini oluşturamaz. AKP Sözcüsü veya herhangi bir siyasi partinin mensupları bilmelidir ki; İstanbul Barosunun ve biz avukatların tarih boyunca efendileri yoktur, olmamıştır. Hiçbir zihniyetin, hiçbir partinin sözcüleri değiliz. Bizler yargının kurucu unsurları ve olmazsa olmazı olan savunmayız. Demokrasi için, herkesin seçme ve seçilme hakkını korumak için, seçim güvenliği için sandıkların başında durup gönüllü olarak ve isteyerek görev yaptık.

AKP Sözcüsü olarak partinizin çıkarlarını savunmak sizin bileceğiniz bir iştir. Gerçekten dediğiniz gibi İstanbul Barosunun kıymetli üyeleri olduğumuz kadar İstanbul Barosu da bizim en kıymetli meslek örgütümüzdür. İstanbul Barosu ile üyeleri arasında yaratmaya çalıştığınız ayrıştırıcı söylemlerden vazgeçiniz. İstanbul Barosunu kimseye hedef göstermeyiniz, bilhassa üyesi olan avukatlara… Ama unutmayın İstanbul Barosu, İstanbul Barosudur ve hiçbir siyasi parti mensubunun konuşmasını yazmadığı gibi, bugüne kadar da kendi zihniyetinize uygun sözleriniz gibi davranmamıştır. O yüzden İstanbul Barosu hakkındaki gerçeklere aykırı imalarınızla yaptığınız karşılaştırmalarınız konusunda sorumlu davranmanız gerektiğini hatırlatırız.

İstanbul Barosunun yaptığı açıklamada ifade ettiği gibi “Hukuksuzluğun yargı eliyle meşrulaştırılmasına yönelik siyasal çabalar boşa çıkartılmalı ve yargı kurumları, sadece hukuksal kimliklerini öne çıkararak, hukukun gereğini yerine getirmelidirler.”

Böyle davranın ve hukuka inanıyorsanız kanıtlayın.

Avukatlar ve İstanbul Barosu demokrasi, hak, hukuk ve herkesin seçme ve seçilme hakkının korunmasında bir şey söylüyorsa dinleyin ve yararlanmaya çalışın.

Avukat İnisiyatifi